Enactus na Gaidar Forum w Moskwie

W dniach 16-19 stycznia 2013 roku w Moskwie odbyła się IV edycja Gaidar Forum „Russia and the World: Challenges of Integration”. Wśród gości zaproszonych na to wydarzenie znalazła się także członkini Enactus PŁ – Magdalena Chmielewska.

Gaidar Forum to międzynarodowa konferencja będąca miejscem dyskusji i spotkań dla specjalistów wpływających na przebieg rozwoju gospodarczego Europy oraz świata. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Forum była rola Rosji w globalnej ekonomii oraz jej przewodnictwo w G-20, jednak poruszane tematy dotyczyły takich dziedzin jak światowy handel, finanse, kryzys gospodarczy, wyzwania globalnej integracji państw czy perspektyw rozwoju gospodarek w ciągu najbliższych lat.

moskwa1

Tegoroczne Forum odwiedziło wielu znakomitych gości, m.in. Robert Mundell – laureat nagrody Nobla w dziedzinie Ekonomii, Otaviano Cavuto – wiceprezydent Banku Światowego,  Pascal Lamy – dyrektor generalny World Trade Organization oraz liczni ministrowie Federacji Rosyjskiej.  Największą niespodzianką była wizyta premiera Rosji – Dmitry Miedvedeva.

mo2

Jako, że organizatorzy Forum nawiązali współpracę z międzynarodową organizacją studencką Enactus, do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało 27 studentów z całego świata, w tym dwoje reprezentantów z Polski. Ich zadaniem było wypracowanie wspólnie ze studentami rosyjskimi pomysłów na projekty spełniające ideę Enactus, które można wdrożyć w Rosji. Efektem tej współpracy były prezentacje studentów przed panelem ekspertów i ministrami rosyjskimi. Zostały one przyjęte przez gremium z dużym entuzjazmem i obiecana została pomoc w ich wdrożeniu. Było to dużym sukcesem studentów Enactus.
mo4

Gaidar Forum było także niezwykłą okazją do wymiany międzynarodowych doświadczeń i najlepszych praktyk w prowadzeniu drużyny i realizacji projektów, które już są wdrażane przez członków Enactus PŁ.

Magdalena Chmielewska